Kalendarz imprez
Jak co roku Zarząd OM PTTK w Skarżysku-Kamiennej przygotowuje terminarz cyklicznych imprez turystycznych. Chcemy krótko przedstawić nasze propozycje i zaprosić do udziału w najciekawszych, albo i we wszystkich.
IX SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ” 17.05.2025 r. – Bodzentyn – OW Rejów.
Oddział PTTK w Skarżysku-Kamiennej od lat realizuje różne formy turystyki i krajoznawstwa w naszym mieście. Do tej oferty dołączyliśmy Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną” jako imprezę cykliczną, która została wpisana na listę długodystansowych imprez turystyczno-rekreacyjnych regionu świętokrzyskiego „Superpiechur Świętokrzyski”.
Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego wypoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej. Wędrując mamy szansę przeżywać wspaniałe przygody, poznawać uroki naszego kraju, ciekawe miejsca i ludzi, podziwiać piękno przyrody. Spacer jest także bazą do rozwijania sportowych form rozwoju. Łącząc spacer ze sportową rywalizacją wychowujemy aktywne społeczeństwo. Wędrowanie ma wiele zalet: poprawia kondycję i zdrowie, wzmacnia odporność, poprawia własną samoocenę, uczy pokonywać swoje słabości, możliwość poznania nowych ludzi, odreagowanie stresu, uczy jak organizować czas.
Maraton jest imprezą jednodniową. Uczestnicy pokonują dystans 50 km i na mecie, po posileniu się gorącą zupą zostają udekorowani medalami, dyplomami oraz otrzymują upominki.
XXIV RAJD LIZAKOWY 07.06.2025 r. – OSiR Suchedniów
Dzień Dziecka to najmilsze i najweselsze święto. To także bardzo istotne wydarzenie, które zwraca uwagę na fakt, że dzieci są tak samo ważne, jak dorośli, mają swoje prawa i należy im się bezwarunkowa miłość, szacunek oraz opieka. Już sama historia powstania Dnia Dziecka jest bardzo interesująca, ale ciekawostek związanych ze świętowaniem jest znacznie więcej. Co kraj to obyczaj, ale wszędzie przyświeca ta sama idea – Dzień Dziecka jako ważne święto, ma zwracać uwagę na najmłodszych i ich ważną rolę w świecie. To okazja do tego, by rozmawiać o tym, jak chronić dzieci i zapewnić im lepszą przyszłość. Ale przede wszystkim to wyjątkowo radosny dzień, pełen zabaw, kolorowych festynów i prezentów – w szkołach tego dnia odbywa się dzień sportu albo wycieczki. W naszym rajdzie mogą uczestniczyć nie tylko dzieci. Trasa przeważnie prowadzi szlakiem po terenie naszego regionu i tradycyjnie kończy się ogniskiem. Wszyscy uczestnicy otrzymują lizaki.
XXIII RAJD JESIENNY 27.09.2025 r. – Ubyszów.
Jesień to wyjątkowa pora roku. Ten okres przejściowy między latem a zimą to czas, kiedy natura przygotowuje się do zimowego spoczynku, liście drzew zmieniają swoje barwy na złociste, pomarańczowe i czerwone, a powietrze wypełnia się delikatnym chłodem, który narasta z każdym dniem. Jest to okres melancholii, refleksji i przygotowań do nadchodzącej zimy a jesienna atmosfera potrafi być niezwykła, a nawet nieco magiczna! Jesień bywa szara, deszczowa i przygnębiająca, ale potrafi być też pełna uroku i po prostu piękna ! I właśnie dlatego spotykamy się każdego roku i idziemy w znane i nieznane; ciekawe i ciekawsze; zdrowo i wesoło urokliwymi drogami leśnymi, pełnymi jesiennych barw. Na miejscu zawsze czeka na nas ognisko i gorąca kawa.
XXVIII RAJD MIKOŁAJKOWY 06.12.2025 r. – Kruk.
Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspominania świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Czy zatem mikołajki to święto? Nie, tego dnia normalnie idziemy do pracy, szkoły, przedszkola. Sam Święty Mikołaj z Miry zasłynął z cudów, a także pomocy biednym i potrzebującym. Jego święto obchodzono w wielu zakątkach świata. Ubrany w czerwoną szatę biskupa, z długą siwą brodą, pastorałem i mitrą Mikołaj w nocy z 5 na 6 grudnia roznosił smakołyki grzecznym dzieciom. Niegrzeczne z kolei uderzał pastorałem. Obecnie wciąż zdarza się, że dzieci na mikołajki dostają słodycze, orzechy lub owoce – jednak znacznie częściej są to drobne upominki. Popularne stały się mikołajki klasowe, a także obdarowywanie się prezentami wśród dorosłych.
Trasa Rajdu Mikołajkowego nie odbiega od standardu. Może tylko stroje mikołajkowe nie są tradycyjnym wyposażeniem turystów. Na mecie wycieczki, czeka na nas nagroda: ognisko, kiełbaski, słodycze i jak zwykle gorąca kawa.