• POZNAJ SWÓJ KRAJ...
    POZNAJ SWÓJ KRAJ...

    - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

     

Drodzy Turyści i Wędrowcy

Witamy na internetowych stronach Oddziału Miejskiego PTTK w Skarżysku-Kamiennej. Pragniemy byście mogli tu znaleźć zawsze aktualne i rzetelne informacje dotyczące działalności naszego Oddziału.

  •  "Wstyd to wielki nie znać swej ojczystej ziemi"

    Aleksander Janowski

     

  • "To nie sztuka być turystą, lecz Turystą być - to sztuka"

    Witold Tyrakowski

     

  • "Poznaj swój kraj, abyś umiał nim gospodarować"

    Aleksander Janowski

     

20230204 100047 Medium

W sobotę 4 stycznia mimo ostrzeżeń pogodowych, o możliwości intensywnych opadów śniegu, zawiei i zamieci oraz oblodzenia dróg, siedmioosobowa grupa śmiałków stanęła na starcie wycieczki na dworcu PKP w Skarżysku-Kamiennej.

 

Pojechaliśmy pociągiem o 736 do Berezowa skąd pod przewodnictwem prezesa Grzegorza Kowalskiego wyruszyliśmy na szlak niebieski. Tym razem, tak jak na Polanę Langiewicza również musieliśmy przedzierać się przez śnieżne zaspy. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum to jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Dalej powędrowaliśmy przez wieś w stronę lasu, gdzie duktami leśnymi dotarliśmy do Rezerwatu Kamień Michniowski. Przedmiotem ochrony w rezerwacie są zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą oraz wychodnie piaskowców triasowych z występującą na nich roślinnością naskalną. Idąc dalej, odeszliśmy nieco od szlaku niebieskiego i wspięliśmy się na szczyt wzniesienia, które wznosi się na wysokość 435 metrów nad poziomem morza. Ruszyliśmy dalej. Trasa była trochę ciężka, zaspy śnieżne, pod którymi zalegała woda. Temperatura – 2o C nie sprzyjała jej zamarznięciu. Dotarliśmy do źródła Burzący Stok, które jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Przedmiotem ochrony jest naturalne źródło szczelinowe, w którym woda wypływa pod wysokim ciśnieniem z głębokich pokładów piaskowców triasowych. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę do Leśniczówki Opal. Tu zatrzymaliśmy się na dłużej. Był to czas na posiłek, wspólne „pogaduchy”, napaliliśmy małe ognisko i wreszcie trzeba było wyruszyć w dalszą drogę, aby zdążyć na pociąg z Suchedniowa. Udało nam się to w ostatniej chwili. Wpadliśmy na peron razem z pociągiem. Wycieczka była fantastyczna. Uroki zimy widać było na każdym kroku, a ostrzeżenia synoptyków okazały się nie do końca prawdziwe. Zapraszamy na kolejną wycieczkę 25 lutego w sobotę na trasie Bliżyn – Ubyszów – Zagórze – Bór.

Do zobaczenia.

galeria zdjęć