Jak co roku umówiliśmy się na wypad na Polanę Langiewicza, aby uczestniczyć w złazie z okazji 160 Rocznicy Powstania Styczniowego organizowanym przez Oddział PTTK im. Jerzego Głowackiego w Starachowicach.
Grupka ośmioosobowa spotkała się w sobotę 21.01.2023 roku na dworcu PKP skąd o godz. 700 pojechaliśmy do Wąchocka. Już w przeddzień zaczął padać śnieg. Przez całą noc nasypało go mnóstwo. Kiedy dotarliśmy na miejsce pod przewodnictwem prezesa Grzegorza Kowalskiego było jeszcze ciemno i najłatwiej szło się ulicą, bo chodniki były jeszcze nie odgarnięte ze śniegu. Dotarliśmy pod Klasztor Cystersów, który prezentował się przepięknie w zimowej szacie, dalej przeszliśmy koło pomnika generała i dyktatora Powstania Styczniowego, pokrytego białą czapą. Idąc od rynku w Wąchocku, ulicą Langiewicza doszliśmy do XIX-to wiecznego, białego dworku z kolumnami. W roku 1863 w czasie powstania styczniowego w domu tym miał swoją główną kwaterę Marian Langiewicz. Na budynku znajdują się dwie pamiątkowe tablice - jedna z 1993 r. (130. rocznica) ufundowana przez mieszkańców Wąchocka, informująca o przebywaniu w tym miejscu gen. M. Langiewicza, oraz druga z 2013 r. (150. rocznica) ufundowana przez gminy Wąchock, Bodzentyn, Suchedniów i Szydłowiec, a poświęcona poległym mieszkańcom tych gmin w czasie powstania styczniowego. Dalej minęliśmy wieś Rataje z jej zabytkową kapliczką św. Zofii i weszliśmy w las. Okazało się, że jesteśmy pierwszymi wędrowcami, którzy tego dnia stanęli na szlaku i trzeba go było przecierać, ale dawaliśmy radę, a warto było. Zima to najpiękniejsza pora roku. Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. Krajobraz zimowy jest piękny, baśniowy. Drzewa pokryte są białym śniegiem jak pierzyną, gałęzie uginające się pod jego ciężarem. Niedaleko przed polaną dołączyli do nas piechurzy z Kielc, a potem z Końskich. Na miejsce dotarliśmy jako pierwsi, tuż po organizatorach, którzy przygotowali dla wszystkich pamiątkowe znaczki metalowe i pyszny bigos. Ognisko już płonęło, przy nim można było się ogrzać, upiec kiełbaski i inne przysmaki. Wkrótce zaczęli przybywać liczni turyści, których znamy z innych imprez organizowanych przez PTTK. Dotarła też liczna 22-osobowa grupa dzielnej młodzieży ze szkoły w Bliżynie, którą prowadził wiceprezes naszego oddziału Grzegorz Jędrzejczyk. O godzinie 1200 miała rozpocząć się uroczystość zapoczątkowana złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy przy obelisku upamiętniającym powstańców, ufundowanym przez kombatantów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Następnie uczestnicy mieli wysłuchać gawędy historycznej Pana Szczepana Mroza. Przyszedł jednak czas na powrót, aby zdążyć na pociąg do Skarżyska. Nie chcieliśmy wracać tą samą drogą i udaliśmy się drogą pożarową w kierunku Starachowic, a potem ulicami miasta do dworca PKP. Kolejna udana wycieczka i niezapomniane wrażenia.
W lutym planujemy dwie wycieczki sobotnio-niedzielne. Informacje podamy na naszej stronie internetowej, na facebooku oraz na tablicy ogłoszeń przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Do zobaczenia.