Trudno nie widzieć tego, co robią dla dzieci, młodzieży i dorosłych działacze skarżyskiego Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Nic więc dziwnego, że na uroczystość związaną z obchodami 65-lecia oddziału przybyło blisko 60 osób - członków i przyjaciół Towarzystwa.
Rolę gospodarza spotkania odbywającego się w sobotę w 15 grudnia 2018 r. w świetlicy oddziału pełnił prezes Jan Włodarczyk. Wspierali go członkowie zarządu - wszyscy aktywni działacze PTTK. Uczciliśmy chwilą ciszy zmarłych w ostatnich latach członków Towarzystwa, a potem Jan Włodarczyk omówił pokrótce historię stowarzyszenia w latach 1953-2018, opowiadał o ludziach związanych przez dziesięciolecia z organizacją, o najważniejszych imprezach, turystycznej edukacji, przyjaźniach z innymi oddziałami.
Dowiedzieliśmy się między innymi, że przez nasz powiat przebiega obecnie około 300 kilometrów turystycznych, dobrze oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych. Okazało się, że na przestrzeni ostatnich 15 lat Oddział PTTK przy głównym udziale Grzegorza Kowalskiego wprowadził 5 regionalnych odznak krajoznawczych: „Wędrowiec Skarżyski”, „Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej”, „Turysta Pieszy Województwa Świętokrzyskiego”, „Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej”, „Szlakami Stefana Żeromskiego – Ciebie jedną kocham”, które zdobywają piechurzy z całego kraju. Prezes Jan Włodarczyk podkreślał, że jesteśmy jednym z miast województwa świętokrzyskiego, w którym od lat nieprzerwanie odbywają się cykliczne imprezy zarówno krótko jak i długodystansowe. Udział w tych imprezach biorą zarówno wytrawni turyści jak i początkujący z całej Polski. Tak na przykład Rajd Wiosenny „Topienie Marzanny”, Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, Rajd Lizakowy, Rajd Jesienny, Rajd Mikołajkowy, Rajd Sylwestrowy. W lipcu 2018 r. oddział zorganizował i przeprowadził 59 Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy „Świętokrzyskie 2018” po Ponidziu i Górach Świętokrzyskich. Od 1966 r. organizowany był Ogólnopolski Rajd Metalowców, który od 2001 roku nazywany był Ogólnopolskim Rajdem „Nad Kamienną”.
Nasze działania w dziedzinie turystyki cieszą się w mieście, powiecie i województwie dużym zainteresowaniem poprzez uczestnictwo dzieci i młodzieży szkolnej w corocznych naszych rajdach. Biorą w nich udział: Szkoła Podstawowa Nr 1 z nauczycielami: Anną Półtorak, Grażyną Piątkowską; Szkoła Podstawowa w Parszowie z Grażyną Frankiewicz i Agatą Folk-Danielską; Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich z Elżbietą Jakubowską; Szkoła Podstawowa Nr 7 z Piotrem Leskim i Teresą Suwarą; Szkoła Podstawowa Nr 8 z Donatą Czerwińską i Jolantą Chojnacką; Szkoła Podstawowa Nr 5 z Agnieszką Reszke; Szkoła Podstawowa Nr 9 z Małgorzatą Strószczyk; Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Nr 2 w Skarżysku z Anitą Magdziarz; Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku z Elżbietą Kłos, Anitą Golik, Katarzyną Wnuk i Ewą Krajewską; Zespół Placówek „PRZYSTAŃ” w Skarżysku z Agatą Włodarczyk i Grzegorzem Lisowskim; Integracyjne Ognisko Wychowawcze TPD w Skarżysku z Pawłem Perkowskim, Dorotą Dudek i Elizą Pokoreli; ZST w Skarżysku z Januszem Łukomskim.
Od 1958 roku oddział prowadzi kronikę zapoczątkowaną przez Mariana Studzińskiego i Jerzego Miernika, dalszym kontynuatorem był Edward Śliwiński, a obecnie prowadzi ją Jacek Mrozicki. Można się było o tym przekonać oglądając grube tomy kronik.
Potem najbardziej zasłużeni działacze i przyjaciele Towarzystwa otrzymali medale, odznaczenia, dyplomy. Było ich bardzo wiele. Zarząd Główny PTTK w Warszawie, jako wyraz szczególnego uznania wyróżnił Odznaką Srebrną Zasłużony Pracownik PTTK: Krystynę Helicką; Brązową Honorową Odznaką PTTK – jednostce PTTK: Koło „Senior”; Medalem PTTK „Za pomoc i współpracę”: Ireneusza Kulińskiego, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Skarżysko-Kam., Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kam. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kam.; Dyplomem Honorowym PTTK „Za pomoc i współpracę”: DRINKFOOD Zakład Produkcyjny w Suchedniowie i Profesjonalne Biuro Rachunkowe „Koryfeusz” w Skarżysku-Kam.; Srebrną Odznaką Honorową PTTK: Edmunda Białka, Grzegorza Białka i Reginę Zajączkowską; Brązową Odznaką Honorową PTTK: Michała Gancarczyka, Rafała Szczygła i Ryszarda Woźniaka; Dyplomem PTTK: Annę Białek, Helenę Furmańczuk, Mieczysława Kowalczyka, Ewę Krajewską, Janusza Krajewskiego i Katarzynę Łukomską; Odznaką Złotą „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”: Monikę Kowalską i Elżbietę Łukomską. Nie zabrakło także życzeń i prezentów od uczestników spotkania. Przybyli na tę uroczystość goście gratulowali działaczom naszego oddziału PTTK dotychczasowych sukcesów, zapewniając o dalszej współpracy i wsparciu dla wszelkich inicjatyw prowadzących do rozwoju turystyki i krajoznawstwa.
Więcej informacji na temat działalności naszego oddziału można znaleźć w zakładce Z ŻYCIA PTTK – Historia oddziału.