10-osobowa grupa z naszego oddziału w dniach 08-22.07.2017 r. uczestniczyła w 58 OWRP po Ziemi Łódzkiej. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że OWRP to Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy – coroczna, największa impreza organizowana przez PTTK zazwyczaj w pierwszej połowie lipca.
W tym roku do wyboru było trzy trasy:
- Trasa 1: „Trzech rzek”: Rozprza – Wawrzkowizna – Szczerców – Grabno – Pstrokonie – Sieradz –Warta – Rossoszyca – Zduńska Wola – Łask – Dobroń – Lutomiersk – Zgierz – 307 km.
- Trasa 2: „Diabła Boruty”: Kutno – Krośniewice – Kadzidłowa – Besiekiery – Świnice Warckie – Uniejów – Wartkowice – Łęczyca – Parzęczew – Zgierz – 228 km.
- Trasa 3: „Nadpilicka”: Radomsko – Kobiele Wielkie – Przedbórz – Ręczno – Biała – Tomaszów Mazowiecki –Inowłódz – Małecz – Gałków Duży – Wiączyń Dolny – Łódź (Las Łagiewnicki) – Zgierz – 268 km.
My wędrowaliśmy z Diabłem Borutą. Wybierający się na ten rajd powinni być świadomi tego, że organizator zapewnia na trasie jedynie turystyczne warunki bytowania. Oznacza to, że wyżywienie uczestnicy organizują sobie we własnym zakresie, a większość noclegów ma miejsce na boiskach szkolnych, stadionach lub na leśnych polanach i w związku z tym należy spodziewać się często niemal spartańskich warunków: braku toalet, pryszniców, kuchni, itd. Zapewniamy jednak, że to wszystko właśnie tworzy swoisty klimat tej imprezy i rajd ze wszystkimi wygodami nie byłby OWRP-em. Na tej imprezie nie było najgorzej. Mieliśmy podwójne noclegi, a nawet jeden potrójny, były prysznice z ciepłą wodą, sklepy, a także bary. Mogliśmy także skorzystać z relaksu w Kompleksie Termalno-Basenowym, u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Termy są miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. A wybierać można spośród: pływalni, gorących solanek, basenu i komory lodowej, saun i gabinetów masażu, zjeżdżalni, dysz, biczy, jacuzzi i innych atrakcji wodnych. Dodatkowym plusem OWRP jest to, że chodzimy z podręcznym bagażem do miejsc noclegowych, natomiast sprzęt jak: namioty, plecaki, torby, śpiwory, karimaty, itp. przewożony jest przez organizatorów transportem samochodowym.
Przechodząc wyznaczone trasy piesze i miejscowości, mieliśmy okazję poznać historię, kulturę, zabytki, przyrodę i inne walory krajoznawcze województwa łódzkiego. Wieczorami można było pogawędzić przy namiotach lub przy ognisku, przy akompaniamencie gitarzystów prezentujących popularną piosenkę turystyczną, żeglarską i biesiadną. Takie spotkania są wspaniałą okazją do wspólnego śpiewania, wymiany doświadczeń, a nawet i potańczenia. Nieraz przeszkadzały nam burze i deszcz, ale co to jest dla wytrawnego turysty. Na wszystkich trasach była możliwość zwiedzenia stolicy regionu Łodzi - miasta czterech kultur, filmu i secesji. Wszystkie trasy spotkały się na mecie w Zgierzu, mieście tkaczy, których dom stał się symbolem rajdu. Po najciekawszych miejscach oprowadzał uczestników rajdu Jeż z miasta Zgierza.
W sobotę, 22 lipca o godz. 14:30 w hali sportowej MOSiR w Zgierzu, w obecności władz naczelnych PTTK, oraz przedstawicieli władz miasta Łodzi i Zgierza nastąpiło podsumowanie imprezy, wręczenie nagród laureatom konkursów, najstarszym i najmłodszym uczestnikom oraz pożegnanie uczestników OWRP. Przekazania symbolicznej "laski OWRP" dokonał komandor 58 OWRP – Bartosz Leoniak, w ręce Grzegorza Kowalskiego – komandora 59 OWRP organizowanego przez Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej.
58 Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy 2017 przeszedł już do historii. Było to 14 dni wydeptanych kilometrów, często po asfaltach i na łonie natury, około 200 uczestników starszych i całkiem młodych i jedna wielka zabawa. Tak mają turyści zapaleńcy, którym nie straszny upał, ani deszcz. My już zabieramy się do pracy, przygotowania kolejnego OWRP, bo za 11 miesięcy znowu wyruszamy na szlaki, tym razem naszego pięknego regionu świętokrzyskiego. Zapraszamy i do zobaczenia.